KONFERENCJE I SYMPOZJA

Ze środków Fundacji Herdera zorganizowano wiele konferencji naukowych o zasięgu międzynarodowym oraz krajowym, m.in. dniach 12-17 października 1992 roku konferencję naukową na temat „Kultura w Gdańsku na przestrzeni wieków”, w dniach 3-5 listopada 1994 roku odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona patronowi Fundacji — Johannowi Gottfriedowi Herderowi. W konferencji udział wzięli przedstawiciele niemieckich i polskich ośrodków naukowych, m.in. prof. Jan Papiór (UAM), prof. Marian Szczodrowski UG, prof. Klaus Vondung (Universität-Gesamthochschule Siegen), prof. Jean-Pal Soule-Tholy (Universitat Toulouse), prof. Hans-Albrecht Koch (Universitat Bremen) i inni. W dniach 15-17 maja 1995 roku odbyła się konferencja pod tytułem „Literatur und Institutionen der literarische Kommunikation in nordeuropäischen Stadten” (Literatura i instytucje komunikacji literackiej w miastach północnoeuropejskich). Odbyło się także szereg spotkań z przedstawicielami niemieckiego środowiska literackiego. Gośćmi Uniwersytetu Gdańskiego byli m.in. Gunter Grass, Reiner Kunze i inni.

W okresie 15-17 maja 2015 miała miejsce Międzynarodowa interdyscyplinarna konferencja „Topografie pamięci pogranicza” z udziałem naukowców z Austrii, Belgii, Czech, Luksemburga, Łotwy, Niemiec i Polski, reprezentujący różne (sub)dyscypliny nauk humanistycznych, tj. filologię (amerykanistykę, germanistykę i polonistykę), historię, kulturoznawstwo, medioznawstwo, politologię, socjologię i teatrologię.
W dniach 9-10.10.2015 odbyła się Międzynarodowa konferencja „Filozofia i religia versus literatura i sztuka” z udziałem niemieckich oraz polskich referentów.
Przy współudziale środków Herdera zorganizowano także międzynarodowe sympozjum „Rilke w Gdańsku”. Organizatorem sympozjum było Międzynarodowe Towarzystwo R. M. Rilke i Instytut Filologii Germańskiej.

Zorganizowano także konferencję „Unterwegs und zurückgesehnt – Zugänge zum Werk von Helga M. Novak/W ruchu i tęskniąc do domu – Drogi do twórczości Helgi M. Novak”. Wśród referentów z Polski, Niemiec, Włoch i Łotwy byli uznani znawcy twórczości pisarki oraz osoby, które były z nią zaprzyjaźnione. Jedną z nich był poeta Andreas Reimann, który przedstawił swoje wiersze na wieczorze autorskim w Centrum Herdera.
W dniach 21-22 czerwca 2018 w Bibliotece PAN w Gdańsku odbyło się sympozjum naukowe pt.: „Niemieckie i polskie druki ulotne jako media kulturowej (przeciw-)pamięci. Tekst – pamięć – region”. Organizatorami sympozjum były: Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Gdańskiego (Katedra Językoznawstwa i Teorii Przekładu), „Gedaniana” – Pracownia Badań nad Literackimi, Kulturowymi i Językowymi Obrazami Gdańska na Przestrzeni Wieków oraz PAN Biblioteka w Gdańsku.

Kolejną imprezą współfinansowaną ze środków Fundacji była międzynarodowa konferencja „Modalität und Aspektualität/Temporalität aus kontrastiver und typologischer Sicht”; w dniach 27.-29. 09.2018 z udziałem zespołu badawczego Arbeitskreis Modalität im Deutschen, którego działalność zainicjowana została przez prof. Heinza Vatera (Niemcy) i prof. Oddleifa Leirbukta (Norwegia).

Ostatnim tego typu wydarzeniem była międzynarodowa konferencja „30 lat badań germanistycznych w Polsce i Niemczech: 1989-2019” z udziałem naukowców z niemieckich i polskich ośrodków germanistycznych, która odbyła się w dniach 27-29.06.2019.