JEDNOSTKI ORGANIZACYJNE OBJĘTE DZIAŁALNOŚCIĄ FUNDACJI

Działalnością Fundacji objęte są jednostki UG merytorycznie związane z upowszechnianiem języka i kultury niemieckiej. W początkowym okresie były to Katedra Filologii Germańskiej, sekcja języka niemieckiego w Kolegium Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych, sekcja języka niemieckiego w Studium Języków Obcych oraz Centrum Herdera.

Katedra Filologii Germańskiej UG została utworzona w 1989 roku z uprzednio istniejącego Zakładu Filologii Germańskiej założonego decyzją Senatu UG w 1979 roku, przekształcona w 1997 r. w Instytut Filologii Germańskiej. Kadrę Instytutu tworzy obecnie zespół nauczycieli akademickich złożony z 2 pracowników samodzielnych z tytułem naukowym profesora, 6 pracowników ze stopniem naukowym doktora habilitowanego, 14 pracowników ze stopniem naukowym doktora oraz 7 pracowników z tytułem magistra prowadzących działalność naukowo-dydaktyczną w zakresie historii literatury niemieckiego obszaru naukowego, językoznawstwa germańskiego, historii kultury niemieckiej i krajoznawstwa niemieckiego obszaru językowego, jak również w zakresie metodyki nauczania języka niemieckiego.

Kolegium Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych prowadziło działalność dydaktyczną w formie trzyletnich studiów stacjonarnych i zaocznych dla nauczycieli szkół średnich i podstawowych, chcących uzyskać kwalifikacje do nauczania języka niemieckiego lub angielskiego, kończących się uzyskaniem przez absolwentów tytułem zawodowym licencjata. Kolegium zakończyło swoją działalność w Uniwersytecie Gdańskim w 2010 r. ustępując miejsca nowo powstałemu Zakładowi Lingwistyki Stosowanej i Translatoryki, przekształconemu w 2016 r. w Instytut Lingwistyki Stosowanej i Translatoryki, w funkcji członka Zarządu.

Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych przekształcone w 2018 r. w Centrum Języków Obcych obejmuje swoją działalnością wszystkie kierunki studiów dziennych prowadzonych w UG, które mają w swoim programie nauczania lektorat języka obcego.
Od 1994 roku Fundacja wspiera również Centrum Herdera, powołane do życia w celu upowszechniania kultury i języka niemieckiego w regionie gdańskim. Centrum Herdera udostępnia czytelnikom znaczny księgozbiór stale powiększany dzięki środkom Fundacji Herdera oraz prowadzi ogólnodostępne kursy językowe.