HISTORIA

POWOŁANIE DO ŻYCIA FUNDACJI J.G. HERDERA

Zamysł utworzenia Fundacji wiąże się z oficjalną wizytą byłego prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Richarda von Weizsäckera w Gdańsku w maju 1990 roku. Efektem wizyty prezydenta von Weizsäckera w Uniwersytecie Gdańskim było podpisanie umowy między Republiką Federalną Niemiec a Uniwersytetem Gdańskim w celu założenia Fundacji im. Johanna Gottfrieda Herdera. Umowa ta została podpisana przez ówczesnego charge d’affair, Johannesa Baucha i ówczesnego rektora Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dra hab. Czesława Jackowiaka. U podstaw tej decyzji legła chęć wspierania rozwoju języka oraz kultury Niemiec na Pomorzu Gdańskim. Decyzja ta została na wniosek urzędującego wówczas Rektora UG prof. dra hab. Czesława Jackowiaka jednomyślnie przyjęta przez Senat UG na posiedzeniu w dniu 20 września 1990 roku.

PODPISANIE AKTU NOTARIALNEGO

W dniu 27. lutego 1991 roku nastąpiło podpisanie aktu notarialnego w Państwowym Biurze Notarialnym w Gdańsku w obecności Joachima Bleichera, pełnomocnika Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Republiki Federalnej Niemiec oraz prof. dr. hab. Zbigniewa Grzonki, rektora Uniwersytetu Gdańskiego. Akt ten ustanowił „Fundację imienia Johanna Gottfrieda Herdera” z siedzibą w Gdańsku.
Dokument ten nadawał Fundacji osobowość prawną i umożliwiał rozpoczęcie jej działalności w Uniwersytecie Gdańskim w Gdańsku.

REJESTRACJA FUNDACJI

Akt rejestracji Fundacji nastąpił 8 października 1991 roku w siedzibie Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w Wydziale Gospodarczo-Rejestrowym.

MAJĄTEK FUNDACJI

Majątek wyjściowy Fundacji Herdera stanowi dar rządu Republiki Federalnej Niemiec przekazany w jego imieniu przez byłego prezydenta RFN, Richarda von Weizsäckera z przeznaczeniem na wspieranie działalności dydaktycznej i naukowej w zakresie języka i kultury niemieckiej w Uniwersytecie Gdańskim.